Medaljeregn ved svømmernes forårsstævne

AIF svømning tog godt for sig af medaljerne ved stævnet i Vridsløselille svømmehal

Selvom AIF svømning var vært ved stævnet, tog de godt for sig af medaljerne, da der forleden var forårsstævne i Vridsløselille svømmehal.

Det var godt nok forårsstævne, men de mere end 150 svømmere i alderen 7-15 år, blev budt velkommen af et sneklædt Albertslund.

Forårsstævnet havde i år besøg af klubberne fra Herlev, Odsherred, Glostrup, Taastrup, Vallensbæk samt Vestegnens startfællesskab, VAT Copenhagen.

AIF svømning sikrede sig 36 medaljer. 14 af sølv og 4 af bronze.

Sådan blev de fordelt:

Sølv til Mille Bækmark '08 i 50 ryg for årgang 2008 og yngre

Sølv til Isabella Lindgreen i 50 ryg for årgang 2007

Guld til Markus Nøhr Mortensen '08 i 50 ryg og 50 fri for årgang 2008 og yngre

Sølv til Vitus Schrøder Esmann '08 i 50 ryg for årgang 2008 og yngre

Bronze til Luka Kepser i 50 ryg og sølv i 50 fri og 50 bryst for årgang 2007

Sølv til Marie Munk '08 i 200 medley, samt guld i 50 fri og 100 medley for årgang 2008 og yngre

Sølv til Freja Johanna Kepser i 200 medley, 100 ryg og 25 fri, samt bronze i 200 fri for årgang 2005

Bronze til Sarah M. Myhre-Gregersen i 200 medley og guld i 100 fly og 25 fri for årgang 2005

Guld til Laura Thomadsen i 100 og 200 medley for årgang 2004

Guld til Emil Strandquist i 200 medley og i 100 fly, samt sølv i 100 medley og 25 fri for årgang 2005

Guld til Sofie Riis i 50 fly for årgang 2005

Guld til Mathilde Preisler Mathiesen i 50 fly, 100 ryg, samt 200 bryst for årgang 2004

Sølv til Thea Fritz Larsson '09 i 100 ryg for årgang 2008 og yngre

Guld til Marie Strandquist i 100 ryg for årgang 2007

Sølv til Rebecca Kjær i 100 ryg for årgang 2006

Sølv til Emma Riis i 200 fri for årgang 2005

Guld til Freja Johanna Kepser, Sofie Riis, Mathilde Ladegaard og Emma Riis i 4X50medley i åben årgang.

Guld til Emma Riis, Sarah M. Myhre-Gregersen, Sofie Riis og Freja Johanna Kepser i 4X50 fri i åben årgang.

Bronze til Marie Strandquist, Emilia Nielsen, Isabella Lindgreen og Marie Munk i 4X50 fri årgang 2006 og yngre.

Guld til Vitus Schrøder Esmann,Markus Nøhr Mortensen, Luka Kepser og Emil Strandquist i 4X50 fri åben årgang.

brie

Publiceret 07 March 2018 05:00

Albertslund Posten nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få nyheder hver dag fra Albertslund Posten
SENESTE TV